Zen Mobile Ultrafone 306 Play is a not very powerful Android phone, including a good performance 1300 megahertz Dual-Core CPU, a 3.5 inches display, and 2 cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 1.3 mega-pixels front side camera.
Zen Mobile equipped this phone with a good performance 1300 MHz Dual-Core CPU, included in the MediaTek MT6572 system chip with as little as 256 MB RAM memory.
Though the Zen Mobile Ultrafone 306 Play is only 0" long and 0" wide, it's able to fit a a 3.5" screen. This cellphone is just available in 16 777 216 color.
This phone has two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera.
Zen Mobile designed this cellphone with a nice 3.5 inches display, and a resolution of 320 x 480 , which makes all photos and movies look nice.
The Zen Mobile Ultrafone 306 Play includes WiFi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a hotspot). This phone doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM services.
This device packs a medium 1500 mAh Li - Ion replaceable battery, which is quite low for a thirsty device like this.
This cellphone also features a couple useful features such as Bluetooth (Yes ), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.