Zen Mobile ultrafone 308 is a low level phone, with a medium sized 3.5 inches multi touch display, a great performance Dual-Core processor speeding at 1000 MHz, and 2 cameras, a 3.2 megapixels back facing camera and a 1.3 MP front facing camera.
While this cellphone is only 0 inches long and 0" wide, it is still able to fit a a 3.5" screen. Zen Mobile made this cellphoneavailable just in color black.
Zen Mobile packed the Zen Mobile ultrafone 308 with a nice 3.5-inches screen, and a 480 x 320 resolution, which makes all pictures and movies look quite colorful and brightful. Its screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone comes with a fast Dual-Core processing unit running at 1 gigahertz with just 256 MB RAM memory.
This phone features two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 MP front camera.
This cellphone has a 1500 mAh medium capacity battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it after some moderate use.
This phone has wi-fi connection (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem or router) and 3G internet connection, using UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM networks.
This phone also features a handful of nice characteristics such as Bluetooth and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.