Zen Mobile Ultrafone 402 is a low level cellphone, packing a powerful CPU clocking at 1.2 gigahertz, a big 5-inches screen, and 2 cameras, a 3.2 MP back side camera and a 1.3 MP front facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the beginning of a detailed review.
The Zen Mobile Ultrafone 402 is offerred in 2 color options, black and white. This phone is a compact cellphone, taking into consideration it features a 5" screen and it is only 0" long.
Zen Mobile decided to power the Zen Mobile Ultrafone 402 using a good performance 1.2 GHz processing unit and 512 MB RAM memory. This device comes with a decent 4 GB internal memory, which is adequate for most users considering this cellphone also has a slot for SD memory cards .
This phone is equipped with two cameras, a 3.2 MP back camera and a 1.3 MP front side camera.
This cellphone is equipped with an average 5" display with a 480 x 854 resolution, which makes all images and videos look quite colorful and brightful.
This device features an amazing 2100 mAh removable battery providing this cellphone an average battery duration.
This cellphone features WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices around, acting as a wireless modem). The Zen Mobile Ultrafone 402 doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone also comes with a couple cool characteristics such as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.