Zen Mobile Ultrafone 402 Play is an outdated Android phone, including a fast Dual-Core CPU ticking at 1.2 GHz, a 4.5-inches screen, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 megapixels front-facing camera.
Zen Mobile made this cellphone in 2 different color options: black and yellow. This phone is only 0 inches long, but it still manages to hold a 4.5" screen.
The Zen Mobile Ultrafone 402 Play comes with a great performance Dual-Core processing unit clocking at 1.2 GHz with 512 MB RAM. This phone counts with a decent 4 GB internal memory, which is fine having that this cellphone also has a slot for an SD memory card .
This device has two cameras, a 3.2 MP back facing camera and a 1.3 megapixels front camera.
Zen Mobile packed this device with a nice 4.5 inches display, and a 480 x 854 resolution, providing this cellphone with a good level graphical experience.
This cellphone provides wifi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). The Zen Mobile Ultrafone 402 Play doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This phone counts with a 2000 mAh medium sized replaceable battery, which is quite low for a consuming cellphone like this.
The Zen Mobile Ultrafone 402 Play also features a handful of cool features like Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.