Zen Mobile Ultrafone 402 Pro is a decent Android phone, packing a powerful Quad-Core processing unit speeding at 1.2 GHz, a 4.5" display, and two cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 mega-pixels front camera.
This cellphone is a very compact cellphone, taking into consideration it features a 4.5 inches display and it is just 0 inches long. Zen Mobile justmade this cellphone in 16 777 216 color.
Zen Mobile decided to equip this phone with a great performance 1.2 gigahertz Quad-Core processor and 512 MB of RAM memory. This phone comes with a passable 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering that it also has an SD memory slot .
This device has a interesting 4.5 inches screen with a 480 x 854 resolution, making everything look very good.
The Zen Mobile Ultrafone 402 Pro has two cameras, a 5 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front camera. It also shoots videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second.
This phone provides wi-fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ data connection, that is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled device.
The Zen Mobile Ultrafone 402 Pro comes with a medium 1800 mAh Li - Ion battery, which is quite low for a consuming phone like this.
This phone also comes with a few useful features like Bluetooth, GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | 4.52 ouncesMetric128.14 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.