Zen Mobile Ultrafone 402 style is a decent phone, which counts with a 4 inches screen, a fast Quad-Core CPU speeding at 1300 megahertz, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 MP front facing camera. We will get a better idea about this cellphone's pros when we get into more details.
The Zen Mobile Ultrafone 402 style ships with a powerful Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz with 512 MB of RAM memory. The Zen Mobile Ultrafone 402 style comes with a passable 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users considering that this cellphone also has an external memory card slot .
Though this cellphone just has 0" long, it still manages to hold a 4 inches screen. This cellphone is for sale in color gray.
This cellphone is equipped with a interesting 480 x 800 4 inches display, which makes everything look colorful and brightful.
The Zen Mobile Ultrafone 402 style has WiFi connection (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot). The Zen Mobile Ultrafone 402 style doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone.
The Zen Mobile Ultrafone 402 style is equipped with two cameras, a 5 MP back side camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
The Zen Mobile Ultrafone 402 style also includes some interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Zen Mobile Ultrafone 402 style features a medium sized 1600 mAh Li - Ion replaceable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.