Zen Mobile Ultrafone 402 style pro is a not so powerful Android device, featuring an exceptional Quad-Core processor ticking at 1.3 GHz, a pretty large 5" display, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front facing camera. Let's take a better sight of what this phone can do.
The Zen Mobile Ultrafone 402 style pro is available just in 16 777 216 color. This phone is a very compact cellphone, taking into account that it packs a 5 inches screen and it's only 0" long and 0" wide.
Zen Mobile decided to design this cellphone using an extremely powerful Quad-Core processor running at 1300 megahertz and only 1 GB RAM which is a little bit disappointing considering the Zen Mobile Ultrafone 402 style pro's impressive processing power. This device comes with an interesting 8 GB internal storage and a slot for SD memory cards, allowing you to store a couple hundred games and apps without any problem.
This phone has a good 480 x 854 5-inches screen, which makes all pictures and movies look good.
This phone has two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front camera.
This phone features an awesome 2100 mAh Li - Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it too much.
This cellphone counts with wifi connectivity (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot). This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled cellphone.
This cellphone also features a couple cool characteristics like Bluetooth (Yes ) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.