Zen Mobile Ultrafone 501 is a quite basic phone, packing a fast Dual-Core CPU speeding at 1000 megahertz, a medium 4-inches multi touch display, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 1.3 MP front facing camera.
The Zen Mobile Ultrafone 501 is equipped with a powerful Dual-Core processing unit running at 1000 MHz with 512 MB RAM memory.
This phone is quite a compact phone, taking into consideration it has a 4" display and it's just 0 inches long.
The Zen Mobile Ultrafone 501 has a good level x 4-inches screen, giving this cellphone a detailed image quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Zen Mobile Ultrafone 501 has two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front-facing camera. The camera also has flash.
This phone comes with a 1800 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it after some moderate use. According to Zen Mobile, the Zen Mobile Ultrafone 501 has an aproximate 170 hours stand by time and a 6 hours talk time.
This phone includes Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G data connection, using EDGE technologies. The Zen Mobile Ultrafone 501 comes with 2 SIM cards so it can to use two different phone numbers and even different carriers in the same cellphone.
The Zen Mobile Ultrafone 501 also comes with a handful of interesting characteristics as Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 170 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.