Zen Mobile ultrafone 502 is a mid level cellphone, which features a 1.2 GHz Dual-Core CPU, a 4.5" multi-touch screen, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. Is that all? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
Although this device is only 0" long and 0" wide, it manages to pack a 4.5 inches screen. This phone is available only in color black.
Zen Mobile packed the Zen Mobile ultrafone 502 with a very good 4.5 inches screen, and a resolution of 960 x 540 , making everything look very good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Zen Mobile decided to build this phone using a powerful Dual-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz with 512 MB RAM memory. The Zen Mobile ultrafone 502 comes with a 4 GB internal storage, a moderate amount that should be fine for most users knowing that this device also has a slot for SD memory cards .
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 MP front side camera. In addition, the camera counts with auto-focus and flash.
This cellphone uses a 1700 mAh medium Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This cellphone offers wifi connectivity (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. The Zen Mobile ultrafone 502 uses a SIM card for GSM carriers.
The Zen Mobile ultrafone 502 also features a few interesting features like Bluetooth and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.