Zen Mobile ultrafone 504 is a decent Android phone, featuring a quite big 5-inches screen, a 1300 MHz Dual-Core processor, a 5 megapixels back side camera and a 1.3 megapixels front side camera.
This phone is offerred in two different colors, black and white. This phone is a very compact cellphone, considering it has a 5" screen and it is just 0 inches long and 0" wide.
This cellphone has a good level 5-inches display with a 800 x 480 resolution, which makes everything look good.
Zen Mobile ships this phone with a fast 1300 megahertz Dual-Core processor and 512 MB of RAM memory. The Zen Mobile ultrafone 504 comes with a medium 4 GB internal storage, which is fine considering that it also has a slot for external memory cards to store songs, pictures and videos and even some apps that allow external memory installation.
This cellphone has Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. The Zen Mobile ultrafone 504 has two SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
This device has two cameras, a 5 MP back side camera and a 1.3 MP front side camera. Additionally, the camera counts with flash.
The Zen Mobile ultrafone 504 packs a 2000 mAh mid capacity Li-Ion removable battery, which is quite poor for a phone like this.
The Zen Mobile ultrafone 504 also comes with a handful of useful characteristics such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.