Zen Mobile ultrafone 701 HD is a mid level cellphone, coming with a very powerful Quad-Core processor clocking at 1200 megahertz, a pretty big 5 inches capacitive display, an 8 megapixels back facing camera and a 3 mega-pixels front facing camera. Let's take a better look at what this device has to offer.
Zen Mobile decided to build the Zen Mobile ultrafone 701 HD using an extremely fast 1.2 GHz Quad-Core processing unit and only 1 GB RAM which is a little bit low for a cellphone of this quality. To help with graphic rendering, the Zen Mobile ultrafone 701 HD also counts with a 384 megahertz PowerVR SGX544 graphic processing unit.
The Zen Mobile ultrafone 701 HD is extremely thin, being just 0.39 inches thick. This phone is a very compact cellphone, taking into consideration it packs a 5" display and it only has 5.67" long.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back camera and a 3 megapixels front facing camera. This camera also features auto-focus and flash.
Zen Mobile equipped the Zen Mobile ultrafone 701 HD with a nice 5 inches screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes all images and videos look very good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone features a good 2000 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. Zen Mobile informs a talk time of 8 hs and a stand by time of 240 hours for this phone.
This phone counts with WiFi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, supported by UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual sim cards so it's able to use two different carriers or phone numbers at the same time.
This cellphone also includes a couple of useful characteristics as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.91 x 0.39 inchesMetric14.4 x 7.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.