Zen Mobile ultrafone AMAZE 701FHD is a mid-to-low level cellphone, featuring an exceptional 1500 MHz Quad-Core processor, a 5 inches touch-screen, a 13 mega-pixels back facing camera and an 8 MP front-facing camera.
Zen Mobile decided to sell this cellphone with a very fast Quad-Core processor ticking at 1500 MHz and only 1 GB of RAM memory which is a little poor for a cellphone of this level. This phone counts with aquite big 16 GB internal storage and an SD memory slot, enough to install a couple hundred games and apps without any trouble.
Zen Mobile onlymade the Zen Mobile ultrafone AMAZE 701FHD in black color. This phone only has 0 inches long, but it's able to fit a a 5" display.
The Zen Mobile ultrafone AMAZE 701FHD features two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and an 8 mega-pixels front-facing camera. This camera also counts with auto-focus and flash.
Zen Mobile equipped this cellphone with a spectacular 5 inches screen, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), providing this phone with a unique graphical experience. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone has a 2050 mAh huge Li-Ion replaceable battery that can keep this phone running for many hours, but you may need to charge it after some heavy use.
This phone provides Wi-Fi connectivity (and it can be shared with other devices around, acting as a wireless router or modem) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers at the same time.
This cellphone also comes with a handful of nice features like Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1500 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2050 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.