Zen Mobile Ultrafone Powermax 1 is a mid-end Android phone, which counts with a quite big 5 inches screen, a powerful 1200 MHz Quad-Core processor, and two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. Let's take a deeper look at what this cellphone can do.
This phone is only 0" long, but it still manages to hold a 5" display. Zen Mobile just offers this cellphone in color black.
This device has a interesting 5" display with a 540 x 960 resolution, giving this device a very good graphic quality.
Zen Mobile decided to equip this cellphone using a fast Quad-Core processor ticking at 1.2 gigahertz and 1 GB of RAM. A nice advantage of this device is its 8 GB quite big internal memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store hundreds of applications without any problem.
The Zen Mobile Ultrafone Powermax 1 has wi-fi connection (although it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot). The Zen Mobile Ultrafone Powermax 1 has 2 Micro SIM cards to be able to to work with 2 different carriers or phone numbers.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
This cellphone counts with a 4200 mAh amazing battery, enough to provide the Zen Mobile Ultrafone Powermax 1 with an impressive battery duration.
This cellphone also comes with a handful of useful characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.