Zen Mobile X5 is a low-end cellphone, coming with a 0.3 MP back side camera and a 1.8-inches screen. That's all? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
This cellphone is available in 2 different color options, black and white. This cellphone only has 0 inches long, but it is still able to fit a a 1.8" screen.
This phone is equipped with a nice 220 x 176 1.8" screen, which makes all images and movies look quite good.
This phone is only equipped with a 0.3 megapixels back-facing camera.
This cellphone has a small 1000 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
This cellphone uses two SIM cards to be able to to work with 2 different phone lines.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Zen Mobile |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 157 pixels per inchMetric61.81 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.