ZTE A661 is a low-end phone, provisioned with a 1.8-inches screen and a 0.3 MP back-facing camera.
Graphic rendering often eats lots of processing power, so this phone also also has a 320 megahertz ARM Mali-400 MP1 GPU to help handle those graphic tasks.
This phone is a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 3 ounces. The ZTE A661 is quite thick compared to today's cellphones, with a thickness of 0.58 inches. This phone is 3.76" long, it just holds a smaller 1.8 inches screen.
This cellphone has a low level 1.8" display with a 160 x 128 resolution, losing a lot of details in pictures and videos.
This cellphone works with a SIM card for GSM services.
This phone is only equipped with a 0.3 MP back side camera.
This cellphone has a 720 mAh poor capacity Li-Ion battery that provides this phone a below average battery duration comparing with other similar cellphones. This phone has an aproximate talk time of 4.3 hours and a stand by time of 300 hours.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | A661 |
| Dimensions: | 3.76 x 1.90 x 0.58 inchesMetric9.55 x 4.83 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 3.00 ouncesMetric85.05 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 720 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 4.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.