ZTE Agent is an outdated phone, packed with a 2.4 inches display and a 1.3 mega-pixels back-facing camera. But it's time to get into much more details.
This cellphone is a bit heavy for a device this size, with a weight of 3.53 ounces. This cellphone is a bit thick compared to today's cellphones, with a thickness of 0.6 inches. This phone isn't really a compact phone, considering it is 4.3" long,but it only packs a 2.4" screen.
This cellphone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back facing camera.
This cellphone has an average 320 x 240 (QVGA) 2.4" display, giving this device a regular image quality.
This phone comes with a 900 mAh small sized Li-Ion battery, which is quite low for a consuming phone like this. ZTE informs a stand by time of 210 hs and a talk time of 6 hs for this cellphone.
The ZTE Agent doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled phone and it can connect to CDMA networks.
When buying the ZTE Agent you will also get battery and USB charger combo.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Z3153V Blade Vantage 2 5.4" Smartphone, 16 GB Storage, 2 GB RAM, 2 MP Front 5 MP Rear, Android 9 Pie, Verizon, Black
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Product code: | E520 |
| Dimensions: | 4.30 x 1.90 x 0.60 inchesMetric10.92 x 4.83 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Accessories: | USB charger combo, battery |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 210 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.