ZTE Avid 4 is a good phone, packing a 1100 MHz Quad-Core processor, a comfortable 5" screen, and two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. But it's time to get into more details.
ZTE appears to have forgotten about weight optimization in this 5.61 oz cellphone. Talking about its construction materials, this device is mostly built with Plastic . The ZTE Avid 4 has a gorgeous design, with a thickness of just 0.36 inches. Even though this phone only has 5.71 inches long, it's able to fit a a 5" screen. The ZTE Avid 4 is only available in color blue.
ZTE decided to equip this cellphone with a good performance Quad-Core processing unit ticking at 1.1 gigahertz, packed into the Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 system chip and a large 2 GB of RAM memory. The ZTE Avid 4 has a quite large 16 GB internal storage memory and a slot for external memory cards, which allows you to store hundreds of games and apps without worrying about space.
The ZTE Avid 4 has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera. It is capable of shooting HD 1280x720 videos.
ZTE equipped this phone with a interesting 5 inches display, and a 480 x 854 resolution, making everything look quite nice.
The ZTE Avid 4 packs a 2520 mAh high capacity Li - Ion battery that provides this device a great battery life.
This phone includes wi-fi connectivity (which it can share with other devices as a mobile hotspot), 4G LTE high speed connectivity and the fastest 3G connectivity, supported by HSPA and HSUPA technologies. This phone uses a Nano SIM card for GSM networks.
This phone also features a couple of cool characteristics such as Bluetooth (4.2 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you need a cellphone mainly for internet broswing and social networks or want it for gaming, this phone is a very good choice for you.
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Blue, 32GB)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Also Known As: | ZTE Z855 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.80 x 0.36 inchesMetric14.5 x 7.11 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.61 ouncesMetric159.04 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Materials: | Plastic |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2520 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 12(700 a), 66(AWS-3) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.