ZTE Blade C is a decent phone launched back in the year 2013, which counts with a 3 megapixels back facing camera, a 4 inches multi-touch capacitive screen and a 1000 MHz Dual-Core processor. But let's get into much more details.
This phone is quite slim and practical, though it's not so thin as many other phones you can find, with a thickness of 0.43 inches. ZTE just sells this phone in color black.
This cellphone has a good looking 800 x 480 4 inches display, giving this device a very nice graphical experience.
ZTE sells the ZTE Blade C with a powerful Dual-Core processor running at 1 gigahertz, bundled in a MediaTek MT6577 chip and 512 MB of RAM memory. To collaborate with graphic rendering, it also uses a PowerVR SGX531 graphic processing unit speeding at 200 megahertz. This phone comes with a 4 GB internal storage memory, a moderate quantity but might be too scarce for some users considering the ZTE Blade C doesn't count with an external memory card slot.
This phone only features a 3 megapixels back-facing camera.
The ZTE Blade C provides wifi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a modem). This phone uses a SIM card for GSM connection.
This phone also comes with Bluetooth (4.0), and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Gyroscope.
The ZTE Blade C features a medium capacity 1600 mAh removable battery that provides this cellphone a poor battery duration comparing with other similar phones.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Grey)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | V807 |
| Dimensions: | 4.88 x 2.52 x 0.43 inchesMetric12.4 x 6.4 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Release date: | 2013-01-29 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6577 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| Sensors: | Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.