ZTE Compel is a mid level Android phone, having a 4" display, a 5 megapixels back-facing camera and an exceptional Quad-Core processor clocking at 1200 megahertz.
The ZTE Compel's thickness (0.45") is a little far from today's standards, but it still feels quite comfortable in the hand. It appears that ZTE decided not to care so much about the weight in this 5.13 ounces device. ZTE made the ZTE Compelavailable just in color black.
ZTE decided to power this device with a very fast Quad-Core CPU ticking at 1200 megahertz, bundled in a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 system chip with only 1 GB of RAM which is a little bit poor for such a powerful phone. Handling graphic calculations, the ZTE Compel also has an Adreno 305 GPU clocking at 450 megahertz. This cellphone has a passable 4 GB internal memory, which is fine knowing that it also has an SD extension slot to store songs, photos and videos.
ZTE equipped the ZTE Compel with a interesting 4-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes all images and videos look vivid. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone provides wi-fi connection (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high performance connectivity and fast 3G connectivity, over HSPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a Micro SIM card to use GSM services.
This cellphone is only equipped with a 5 mega-pixels back camera. It is capable of capturing 1280x720 HD videos. In addition, the camera has flash and auto-focus.
This device also includes some useful features like Bluetooth (allows communication with other phones and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 1820 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a thirsty phone like this. ZTE reports a 360 hours stand by time and a 4.5 hours talk time for this cellphone.
This phone is a little expensive considering it is sold for 65 dollars, while other similar phones are being sold for less than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | Z830 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.56 x 0.45 inchesMetric12.5 x 6.5 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 5.13 ouncesMetric145.43 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1820 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 17), 850 (band 5), 1700/2100 (band 4), 1900 (band 2) |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.