ZTE E850 is a quite basic cellphone, with a 2.8" display and a 0.3 mega-pixels back camera. Let's take a better sight of what this phone can do.
The ZTE E850 is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.53 inches. The ZTE E850 isn't really a compact cellphone, given that it is 4.09" long and 1.98 inches wide,but it only packs a 2.8" display.
ZTE equipped the ZTE E850 with a interesting 2.8 inches screen, and a resolution of 400 x 240 , which makes all photos and videos look quite colorful and brightful. This screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone provides 3G internet connection, supported by UMTS and EDGE technologies. The ZTE E850 uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone is equipped with only a 0.3 MP back camera.
This cellphone also includes some useful features such as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and Accelerometer.
This phone comes with a 900 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing the ZTE E850 with a not very long battery duration.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Dimensions: | 4.09 x 1.98 x 0.53 inchesMetric10.39 x 5.03 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.