ZTE F116 is a quite basic cellphone, having a compact 2 inches screen.
This phone is quite thick compared to current phones, with a thickness of 0.52 inches. This device isn't a very compact phone, taking into account that it is 4.33" long,but it just holds a 2 inches screen. This cellphone feels much lighter than what one would think about a cellphone of this size.
To collaborate with graphic intensive games and applications, this phone also has an ARM Mali-400 MP1 GPU clocking at 320 megahertz.
This cellphone has no cameras at all.
ZTE packed this phone with a mediocre 2 inches screen, and a resolution of 176 x 144 , making everything look worse than it really is.
The ZTE F116 uses a SIM card for GSM networks.
The ZTE F116 features a small 820 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite short battery lifecompared to other devices.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | F116 |
| Dimensions: | 4.33 x 1.87 x 0.52 inchesMetric11 x 4.75 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 144 x 176 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 820 mAh |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.