ZTE Fanfare is a mid-end Android device launched many years ago, equipped with a Dual-Core CPU running at 1200 MHz, a 4.5" display, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. Let's take a closer sight of what this phone has to offer.
ZTE decided to equip this cellphone using a Qualcomm Snapdragon 200 8210 system chip, backed up by a good performance Dual-Core processing unit clocking at 1200 megahertz with 1 GB RAM memory. This phone has a 4 GB internal storage memory, a passable amount that should be enough for the vast majority of users considering that this phone also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
ZTE only sells this device in black color. The ZTE Fanfare's thickness (0.4") is a little far from current standards, but it still feels in the hand. This device feels a bit heavy for a device of this size, with a weight of 4.94 ounces.
This cellphone has a nice 4.5" display with a 480 x 854 resolution, which makes all photos and movies look beautiful.
This cellphone offers wi-fi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a router), 4G HSPA+ connection type, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast internet connection, over HSDPA, HSPA and HSUPA technologies. This cellphone uses a Micro SIM card for GSM networks.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. It is capable of capturing 1280x720 HD videos.
The ZTE Fanfare uses a good 2000 mAh Li - Ion battery, which is quite low for a thirsty phone like this.
This cellphone also comes with a couple of interesting features like Bluetooth (4.0 ) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite (16GB) 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera, Quad-Core, Android 9.0 Go, US + Latin 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.31 x 2.62 x 0.40 inchesMetric13.49 x 6.65 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-05-20 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8210 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.