ZTE FTV Phone is a low level cellphone, which counts with a 3.5" display, a good 600 megahertz processor and a 3 megapixels back camera. Let's take a closer look at what this phone can give us.
The ZTE FTV Phone is available in 3 colors, black, yellow and white. The ZTE FTV Phone is very thin and practical, even though it's not as slim as many other devices on sale, with a thickness of 0.46". ZTE didn't put much effort to reduce weight in this 4.59 ounces cellphone, much heavier than other similar cellphones.
ZTE designed the ZTE FTV Phone with a nice 3.5" display, and a resolution of 800 x 480 , which makes it hard to see the pixels taking part of the display. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The ZTE FTV Phone comes with a powerful 600 MHz processor. Handling graphic intensive applications and games, it also counts with an Adreno 200 GPU working at 128 MHz. This device counts with a small 153,6 MB internal memory, which may be enough for some users knowing that it also has an SD card slot to store photos and videos.
This phone offers wi-fi connectivity (but it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, using HSPA and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM networks.
The ZTE FTV Phone has only a 3 megapixels back-facing camera.
This phone also comes with a few useful characteristics such as Bluetooth (2.0), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone counts with a 1250 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery duration comparing with other similar phones.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.22 x 0.46 inchesMetric11.4 x 5.64 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black, White and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Qualcomm MSM7227 (Single-Core 600 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1250 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.