ZTE Grand X IN is a mid level Android phone launched in 2012, provisioned with a good performance 1600 megahertz processing unit, a 4.3 inches touch-screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
This time, it seems like ZTE forgot about weight optimization in this 4.97 oz device. This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.39 inches.
ZTE decided to build this device using a good performance processor running at 1.6 GHz with 1 GB RAM memory.
ZTE designed this phone with a good looking 4.3" display, and a resolution of 960 x 540 , giving this phone a nice graphical experience. This display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The ZTE Grand X IN has Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE networks and fast 3G internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This device has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. The ZTE Grand X IN can also shoot videos in 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera features a few interesting characteristics like flash, geo tagging and auto-focus.
This phone also features some interesting features such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (2.1) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone comes with a 1650 mAh medium capacity Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.00 x 2.56 x 0.39 inchesMetric12.7 x 6.5 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.97 ouncesMetric140.9 gImperial |
| Release date: | 2012-08-30 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 256 pixels per inchMetric100.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Intel Atom Z2460 (Single-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.