ZTE Grand X2 Premium Pack is a mid-end cellphone, which features a Quad-Core processor speeding at 1200 megahertz, a pretty big 5-inches display, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
Though this phone is just 0" long and 0 inches wide, it manages to contain a 5 inches display.
This phone is equipped with a very good 540 x 960 5 inches screen, providing this phone with a very good image quality.
ZTE decided to build this device with a good performance Quad-Core processing unit clocking at 1.2 gigahertz, packed into the MediaTek MT6589 chip and 1 GB RAM. This device comes with areasonable 4 GB internal storage memory, which is fine knowing that this device also has a slot for an external memory card to store songs, pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
The ZTE Grand X2 Premium Pack is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
This cellphone counts with WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, over HSPA and HSUPA technologies. The ZTE Grand X2 Premium Pack doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This device also comes with some interesting characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
Zte Spark At&t Prepaid Go Phone 16GB 2GB RAM Prepaid Smartphone Z971 Locked to At&t
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544MP |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.