ZTE Groove is a decent quality phone, packing a 3.5 inches capacitive screen, a powerful CPU running at 800 MHz, and two cameras, a 3.2 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone is only for sale in black color. This device feels a bit heavy comparing with today standards, weighting 4.5 oz. The ZTE Groove is quite thick for current standards, being as thick as 0.55 inches. This cellphone is 4.67 inches long, it just packs a smaller 3.5 inches screen.
ZTE designed this device with a good level 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , giving this phone a good image quality.
The ZTE Groove comes with a great performance CPU ticking at 800 megahertz, included in the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627A chip and 512 MB of RAM memory. Helping with graphic intensive apps and games, it also uses an Adreno 200 (enhanced) graphic processing unit speeding at 200 megahertz. This phone comes with a mediocre 1 GB internal storage, which could be enough for basic users having that this phone also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos.
This phone is equipped with two cameras, a 3.2 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. It is also able to film videos in HD 1280x720. To complete the camera, it also features flash.
This cellphone comes with a 1500 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. According to ZTE, this device has an aproximate 6.7 hours talk time and a 350 hs stand by time.
This cellphone features WiFi connection (which can be provided to other devices around, acting as a wireless modem) and 3G connection type, over EV-DO A technologies. The ZTE Groove doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks and it works in CDMA carriers.
This phone also includes some cool features as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE F322 - Feature Phone 3G GSM Unlocked ATT Tmobile Metro Cricket Straight Talk Simple Mobile
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | X501 |
| Dimensions: | 4.67 x 2.46 x 0.55 inchesMetric11.86 x 6.25 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 4.50 ouncesMetric127.57 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.