ZTE Imperial Max is a mid level phone, counting with a 1.7 GHz Octa-Core processor, a huge 6-inches screen, and 2 cameras, a 13 MP back facing camera and a 5 megapixels front side camera. We will get a better idea about this cellphone's features when we get into more details.
ZTE made this phoneavailable just in 16 777 216 color. ZTE made a really good job making this phone as lightweight as 6.41 ounces. This cellphone is extremely thin, being just 0.34" thick. This cellphone is only 6.49 inches long, but it still manages to hold a 6 inches display.
ZTE designed this cellphone with an astonishing 6-inches screen, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes all images and videos look completely perfect.
ZTE decided to equip this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 615 8939 chip, including an exceptional 1.7 gigahertz Octa-Core CPU with a big 2 GB of RAM. A good advantage of the ZTE Imperial Max is the 16 GB quite big internal storage and an external memory card slot, allowing the user to install a couple hundred apps without running out of space.
This device has wi-fi capability (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and LTE 4G fast internet connection. The ZTE Imperial Max uses a Nano SIM card to use GSM services.
This phone has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front camera. It is capable of capturing videos in Full HD 1920x1080. This device also includes time lapse video.
This cellphone also includes a few cool characteristics as Bluetooth (4.1 ) and GPS Geolocation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The ZTE Imperial Max features a 3400 mAh huge non-removable battery that can keep this device running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to consider is that this phone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to last shorter, even though with this big battery you will probably discard this phone before that becomes an issue.
If you will use this device for work, want this phone to play games or want a social cellphone, you will probably be very pleased with it.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | ZTE Z963U |
| Dimensions: | 6.49 x 3.26 x 0.34 inchesMetric16.48 x 8.28 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.41 ouncesMetric181.72 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 615 8939 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 12(700 a), 13(700 c), 17(700 b), 25(1900+) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.