ZTE Jack is a not very powerful phone, with a compact 2.4 inches screen, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
This cellphone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.33" long and 2.4" wide,but it just packs a 2.4 inches display.
The ZTE Jack includes a good level 2.4" display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, giving this device a nice graphical experience.
The ZTE Jack counts with the fastest 3G connection type, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has dual sim cards so it can to use 2 different phone lines at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, a 2 MP back side camera and a 0.3 MP front facing camera.
This phone counts with a 900 mAh low capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Dimensions: | 4.33 x 2.40 x 0.49 inchesMetric11 x 6.1 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.