ZTE Majesty Pro is a mid-to-low level Android phone, counting with a good performance Quad-Core processing unit running at 1.1 gigahertz, a 4.5-inches display, a 5 MP back camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone is thin and comfortable, but it's not so thin as many other phones currently available, with a thickness of 0.43". This device feels much lighter than what you would expect from a device this size. ZTE only offers this phone in color black.
ZTE decided to build the ZTE Majesty Pro using a good performance Quad-Core processor running at 1100 megahertz, included in the Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 system chip and 1 GB of RAM. A good feature of this phone is the 8 GB quite big internal storage memory and an SD extension slot, which allows you to install hundreds of applications without running out of space.
This device is equipped with a good looking 4.5" screen with a 480 x 854 resolution, making everything look beautiful.
The ZTE Majesty Pro offers wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and LTE (4G) high performance connection type. This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM services.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 MP front camera. It is capable of capturing HD 1280x720 videos. In addition, this device's camera also has time lapse video.
This phone also includes a few cool characteristics such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features a 2100 mAh large non-removable battery, which isn't very much for a phone like this. An issue to take into account is that this phone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to last shorter, though with so much capacity you will probably replace this device before it happens.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
TracFone Carrier-Locked ZTE Blade T2 Lite 4G LTE Prepaid Smartphone - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | ZTE Z798BL||ZTE Z799VL |
| Dimensions: | 5.73 x 2.67 x 0.43 inchesMetric14.55 x 6.78 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.81 ouncesMetric136.36 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 12(700 a) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.