ZTE Maven 3 is a fair quality Android cellphone launched in August 2017, which counts with a big 5-inches display, a great performance 1.1 gigahertz Quad-Core CPU, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 megapixels front facing camera.
This phone is only for sale in color 16 777 216. The ZTE Maven 3 is much lighter than what one would think about a cellphone this size. Though this phone is only 5.7" long and 2.83" wide, it manages to pack a 5 inches screen. This cellphone is slim and practical, being just 0.39" thick.
ZTE ships this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 210 8909 system chip, which holds a good performance 1100 MHz Quad-Core CPU with 1 GB of RAM memory. A nice point of the ZTE Maven 3 is its quite large 8 GB internal storage and an SD memory slot, enough to store hundreds of apps without any trouble.
The ZTE Maven 3 has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 megapixels front-facing camera. It also shoots videos in 1280x720 (HD).
ZTE equipped this phone with a nice 5" display, and a resolution of 480 x 854 , making everything look nice.
This cellphone offers wifi capability (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot), LTE (4G) high performance internet connection and 3G fast data connection, using HSPA and HSUPA technologies. The ZTE Maven 3 uses a Nano SIM card for GSM services.
This device comes with a big capacity 2070 mAh Li - Ion removable battery that can keep this phone running for several hours, but you may need to charge it after some heavy use.
This phone also features a couple cool features such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade A3 Lite (16GB) 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera, Quad-Core, Android 9.0 Go, US + Latin 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Also Known As: | ZTE Overture 3||ZTE Z835 |
| Dimensions: | 5.70 x 2.83 x 0.39 inchesMetric14.48 x 7.19 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2017-08-25 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2070 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 12(700 a) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.