ZTE Max XL is a nice Android device launched some years ago, in 2017, equipped with a big size 6 inches screen, a high speed 1400 MHz Octa-Core processor, and 2 cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
ZTE decided to sell this phone with a Qualcomm Snapdragon 435 8940 system chip, backed up by an extremely powerful Octa-Core processor clocking at 1400 megahertz with a large 2 GB of RAM memory. A nice advantage of this cellphone is its 16 GB quite big internal storage memory and a slot for external memory cards, enough to store a couple hundred applications and games without running out of space.
ZTE made a very nice design job making this phone weight just 6.34 ounces. This phone is just 0.37" thick, making its way into the thinnest devices podium. This phone is only 6.5 inches long, but it manages to hold a 6 inches display.
The ZTE Max XL is equipped with two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front camera. This cellphone can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps. In addition, the camera has time lapse video.
This device has a completely amazing 6 inches screen with a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look brightful and colorful.
This cellphone features amassive 3990 mAh Li - Ion non-removable battery that can keep this phone running for many hours without charging it at all. An issue to take into account is that this phone's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to get older, though with such a great capacity you will probably buy a new cellphone before that becomes a real problem.
This phone features wi-fi connection (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot), LTE 4G high speed data connection and 3G fast connection type, supported by HSPA technologies. The ZTE Max XL doesn't use a sim card, because it isn't a GSM phone.
The ZTE Max XL also features a great numbre of cool features such as Fingerprint ID, Bluetooth (4.0 ), GPS and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you want it to take plenty of pictures, want this phone mainly for social networks, want a gaming cellphone or need a cellphone for work, this cellphone is probably very appropiate .
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Also Known As: | ZTE N9560 |
| Dimensions: | 6.50 x 3.30 x 0.37 inchesMetric16.51 x 8.38 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.34 ouncesMetric179.74 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2017-04-25 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 435 8940 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3990 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.