ZTE Nubia W5 is a mid-to-low level Windows Phone 8.1 phone, which features a fast Quad-Core processing unit running at MHz and a 13 MP back side camera. But it's time to get into much more details.
ZTE decided to build this phone with a quite powerful MHz Quad-Core CPU, included in a Qualcomm Snapdragon 801 system chip with a huge 3 GB RAM memory. This cellphone counts with a 64 GB big internal storage and although it doesn't count with an SD card slot, it it is more than enough to install hundreds of applications and even the heaviest games available nowadays without even thinking about running out of space at all.
ZTE equipped this phone with an absolutely amazing screen, and a resolution of x , making everything look brightful and colorful.
The ZTE Nubia W5 includes WiFi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a wireless router or modem), LTE (4G) high performance data connection and the fastest 3G internet connection, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This device only has a 13 mega-pixels back camera. Additionally, this phone's camera also counts with optical image stabilization.
This phone also features some nice characteristics such as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The ZTE Nubia W5 packs a 4500 mAh long lasting removable battery, enough to provide this phone with an incredible battery duration.
The ZTE Nubia W5 is the right one if you want a phone to majorly use social networks and internet browsing.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Windows Phone 8.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Pixel density: | 324 pixels per inchMetric127.56 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Camera features: | Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.