ZTE Obsidian is a mid level Android device released in August 2015, packing a 4.5" screen, a great performance 1000 MHz Quad-Core processing unit, and two cameras, a 5 MP back camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into deeper details.
ZTE decided to power the ZTE Obsidian using a great performance Quad-Core processor speeding at 1 GHz, bundled in the MediaTek MT6735M system chip and 1 GB of RAM. This cellphone has a passable 4 GB internal memory, which is quite good considering that it also has an external memory card slot .
This cellphone is quite slim and looks really nice, but it's not close to being one of the thinnest devices out there, with a thickness of 0.4 inches. ZTE is offering this phone in black color. The ZTE Obsidian is much lighter than what one would think about a cellphone this size.
ZTE equipped this phone with a good looking 4.5 inches display, and a 480 x 854 resolution, giving this phone a good level graphical experience.
The ZTE Obsidian has wifi connectivity (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot), LTE (4G) high speed connectivity and also HSPA+ data connection, a lower speed 4G variation and the fastest 3G connection type, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone uses a Micro SIM card for GSM networks.
This phone has two cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. It can also shoot 1280x720 HD videos.
The ZTE Obsidian also features a couple useful characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a medium 1800 mAh removable battery providing this cellphone with a below average battery duration.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Grey)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.41 x 2.70 x 0.40 inchesMetric13.74 x 6.86 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.65 ouncesMetric131.83 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-08-13 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 12(700 a) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.