ZTE Orbit is a mid-to-low level Windows Phone 7.5 Refresh phone released some years ago, in 2012, including a great performance CPU running at 1 GHz, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 4-inches multi-touch screen. That's everything we have to say? No, it's just the starting point.
This device is a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 4.81 ounces. This phone's thickness (0.4 inches) is a bit far from current standards, but it still feels comfortable in the user's hand.
ZTE decided to build this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A-1 chip, including a powerful CPU ticking at 1 gigahertz and 512 MB of RAM memory. This cellphone has a passable 4 GB internal storage memory, which might be a bit low depending on the use considering it doesn't count with an SD memory slot to store additional apps, songs, pictures, videos.
The ZTE Orbit includes a good looking 4" display with a 800 x 480 resolution, providing this phone with a nice graphical experience. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone is only equipped with a 5 mega-pixels back-facing camera. This cellphone can also film videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. To complete the camera, it also features a couple of interesting features: auto-focus, flash and geo tagging.
This device uses a 1600 mAh medium capacity Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. ZTE reports a talk time of 4.7 hours and a stand by time of 220 hs for this cellphone.
This cellphone includes wifi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a wireless router) and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Orbit uses a SIM card for GSM networks.
This cellphone also comes with a lot of great characteristics as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Refresh |
| Dimensions: | 4.70 x 2.50 x 0.40 inchesMetric11.94 x 6.35 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.81 ouncesMetric136.36 gImperial |
| Release date: | 2012-02-27 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A-1 |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 4.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.