ZTE R222 is a low end phone, coming with a 1.8-inches display and a 0.3 megapixels back facing camera.
This phone isn't a compact cellphone, taking into account that it is 4.28 inches long,but it only packs a 1.8 inches screen. This cellphone is quite thick compared to today's cellphones, with its 0.57" thickness.
ZTE designed this cellphone with a mediocre 1.8-inches screen, and a resolution of 160 x 128 , making everything look worse than it really is.
Graphic intensive apps generally uses a lot of processing time, so this device counts with an extra 320 megahertz ARM Mali-400 MP1 graphic processing unit to improve overall performance.
This phone comes with 2 SIM cards so it can to use 2 different phone numbers or carriers at the same time.
The ZTE R222 is only equipped with a 0.3 MP back-facing camera.
The ZTE R222 packs a mediocre 1000 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will need to charge it if you use it heavily.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | R222 |
| Dimensions: | 4.28 x 1.85 x 0.57 inchesMetric10.87 x 4.7 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 0.00 ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.