ZTE Racer is a quite basic Android phone, which counts with a 2.8-inches screen, a 3.2 MP back facing camera and a good 528 megahertz CPU.
ZTE decided to equip this phone with a powerful 528 megahertz processor and just 256 MB RAM memory. The ZTE Racer has a 262,14 MB internal storage memory, a low amount that might be enough for some basic users considering it also has a slot for an external memory card to store songs, photographs and videos.
The ZTE Racer isn't very light comparing with today standards, weighting 3.53 ounces. ZTE made the ZTE Racer in 2 colors, black and white. This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.57". The ZTE Racer isn't really a compact device, taking into account that it is 4.02 inches long,but it just holds a 2.8" display.
ZTE packed this cellphone with a good 2.8-inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite vivid. Its screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone offers WiFi connection (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem) and fast 3G internet connection, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone has only a 3.2 mega-pixels back side camera.
This device counts with a 1000 mAh poor capacity removable battery that provides the ZTE Racer a quite short battery duration comparing with other similar phones. According to ZTE, this phone has an aproximate 3.5 hours talk time and a 180 hs stand by time.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
Zte Spark At&t Prepaid Go Phone 16GB 2GB RAM Prepaid Smartphone Z971 Locked to At&t
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.02 x 2.17 x 0.57 inchesMetric10.21 x 5.51 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | ARM1136EJ-S (Single-Core 528 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 180 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.