ZTE S319 is an outdated device, coming with a small 1.5-inches screen.
To handle graphic rendering, this device also counts with a 320 MHz ARM Mali-400 MP1 GPU.
ZTE did a really good job making this cellphone weight just 2.22 oz. This phone is a bit thick compared to today's cellphones, with a thickness of 0.52". This cellphone is 4.21 inches long and 1.77" wide, but it's only able to pack a way smaller 1.5" screen.
ZTE equipped this cellphone with a low quality 1.5 inches screen, and a resolution of 128 x 128 , which makes screen pixels too big and noticeable.
The ZTE S319 uses a SIM card to use GSM services.
This phone has no cameras at all.
This phone packs a 400 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery providing this phone with a quite short battery life. ZTE claims this cellphone has a stand by time of 110 hs and a talk time of 3.7 hs.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | S319 |
| Dimensions: | 4.21 x 1.77 x 0.52 inchesMetric10.69 x 4.5 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.22 ouncesMetric62.94 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.5 inchesMetric3.8 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 121 pixels per inchMetric47.64 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 400 mAh |
| Stand-by Time: | 110 hours |
| Talk Time: | 3.7 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.