ZTE S510 is a not very powerful phone, having a 1.4-inches display. But it's time to get into a bit more details.
Collaborating with graphic rendering, this cellphone also counts with a 320 MHz ARM Mali-400 MP1 GPU.
This cellphone is much lighter than what one would think about a cellphone like this. This phone is 4.21" long, it just holds a much smaller 1.4" display. This device is a little thick for nowadays standards, being as thick as 0.55".
The ZTE S510 has no cameras at all.
ZTE equipped this cellphone with a poor 1.4-inches screen, and a resolution of 128 x 128 , which makes all photos and videos look like low resolution footage.
The ZTE S510 works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone counts with a low capacity 400 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it after some moderate use. This cellphone has a reported 3.7 hs talk time and a 110 hs stand by time.
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | S510 |
| Dimensions: | 4.21 x 1.87 x 0.55 inchesMetric10.69 x 4.75 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 2.43 ouncesMetric68.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | CSTN (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 400 mAh |
| Stand-by Time: | 110 hours |
| Talk Time: | 3.7 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.