ZTE Skate is a decent Android phone, provisioned with a medium 4.3-inches multi-touch capacitive screen, a quite powerful 800 megahertz processing unit and a 5 megapixels back camera.
ZTE did a very nice optimization job making this phone as lightweight as 4.23 oz. This phone is thin and practical, while it's not as slim as many other cellphones you can find, with a thickness of 0.41".
This phone ships with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 system chip, which holds a fast CPU ticking at 800 MHz and 512 MB RAM. Graphic intensive tasks often uses lots of CPU processing time, so this phone uses an Adreno 200 GPU speeding at 128 MHz to take care of them, leaving the processor free for other tasks.
This cellphone only features a 5 megapixels back camera. In addition, the camera includes auto-focus and flash.
ZTE designed this cellphone with a good level 4.3" screen, and a 800 x 480 resolution, giving this device a nice graphical experience.
This phone offers WiFi capability (although it can't share it with other devices acting as a wireless router) and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM services.
This device also features a couple interesting characteristics as Bluetooth (allows communication with other cellphones, computers and accessories), GPS and FM Radio, and some sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone comes with a medium sized 1400 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a poor battery durationcompared to other cellphones. ZTE informs a stand by time of 288 hs and a talk time of 5 hours for this device.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | Orange Monte Carlo |
| Dimensions: | 4.96 x 2.67 x 0.41 inchesMetric12.6 x 6.78 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.