ZTE Skate Acqua is a decently made phone, equipped with a great performance 1000 MHz processor, a 4-inches multi-touch display and a 5 megapixels back facing camera.
ZTE decided to power this phone with a fast 1000 megahertz processing unit, packed into the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A chip with 512 MB of RAM. The ZTE Skate Acqua comes with a 4 GB internal storage memory, a decent amount that should be fine for most users having that it also has an external SD slot .
While the ZTE Skate Acqua is slim it's not even close to being one of the thinnest phones you can find, with a thickness of 0.43 inches. This device doesn't feel very lightweight for a phone this size, with a weight of 4.59 oz.
ZTE designed the ZTE Skate Acqua with a interesting 4" screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this phone with a good graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The ZTE Skate Acqua only has a 5 mega-pixels back camera. In addition, this cellphone's camera also features flash and geo tagging.
This phone counts with wi-fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a router or modem) and 3G fast data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. The ZTE Skate Acqua works with a SIM card for GSM carriers.
The ZTE Skate Acqua comes with a 1600 mAh medium Li-Ion replaceable battery that can keep this device running for some hours, although you will need to charge it even after moderate usage.
The ZTE Skate Acqua also comes with a handful of interesting characteristics like Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Z3153V Blade Vantage 2 5.4" Smartphone, 16 GB Storage, 2 GB RAM, 2 MP Front 5 MP Rear, Android 9 Pie, Verizon, Black
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.72 x 2.52 x 0.43 inchesMetric11.99 x 6.4 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.