ZTE Tania is a not so powerful cellphone, counting with a medium 4.3 inches multi touch screen, a 5 MP back camera and a great performance processing unit running at 1000 MHz.
ZTE decided to power this device using a good performance 1 GHz processor, included in a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chip and 512 MB RAM memory. Graphic calculations usually consume a lot of CPU processing time, so this cellphone uses an additional 245 MHz Adreno 205 GPU to take some work out of the processor. The ZTE Tania comes with an average 4 GB internal storage memory, which might be a little bit scarce for some users having that this cellphone doesn't ship with an SD memory card expansion slot to store additional games and apps, photos, videos.
This phone is very slim and comfortable, while it's not close to being one of the thinnest cellphones out there, with a thickness of 0.42". Apparently ZTE decided not to care much about the weight in this 5.58 ounces phone.
The ZTE Tania has a nice 4.3 inches screen with a 800 x 480 resolution, which makes all images and movies look colorful and brightful. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone provides wifi connectivity (although it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G fast connectivity, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Tania works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone is only equipped with a 5 mega-pixels back camera. It is also able to film videos in HD 1280x720. This camera also has flash.
This phone counts with a 1400 mAh medium capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a cellphone like this. This device has an estimated 4 hours talk time and a 200 hours stand by time according to ZTE.
This phone also includes a couple cool features such as Bluetooth, GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 5.06 x 2.67 x 0.42 inchesMetric12.85 x 6.78 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 5.58 ouncesMetric158.19 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.