ZTE X630 is a quite basic cellphone, coming with a 2-inches screen and a 0.3 mega-pixels back camera.
ZTE made an amazing job making this device weight only 2.82 oz. The ZTE X630 isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 4.13 inches long and 2.28" wide,but it only holds a 2 inches display.
Graphic intensive applications usually eats a lot of processor time, so this device also also has a 320 megahertz ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit to help the processor with those tasks.
This phone only has a 0.3 MP back facing camera.
ZTE equipped this phone with a interesting 2" display, and a resolution of 176 x 220 , which makes all photos and videos look nice.
This cellphone packs a low capacity 850 mAh removable battery, which is quite low for a cellphone like this. ZTE informs a stand by time of 380 hs and a talk time of 5 hours for this cellphone.
The ZTE X630 uses a SIM card to use GSM services.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | X630 |
| Dimensions: | 4.13 x 2.28 x 0.50 inchesMetric10.49 x 5.79 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 220 x 176 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 380 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.