ZTE X730 is a quite basic cellphone, coming with a 2 mega-pixels back-facing camera and a small 2.8 inches screen.
ZTE has made a great job making this cellphone weight just 2.54 ounces. The ZTE X730 is 4.09 inches long and 1.91 inches wide, it just packs a much smaller 2.8" screen.
ZTE designed this phone with a nice 2.8 inches display, and a 400 x 240 resolution, which makes all photos and videos look quite colorful and brightful. Its display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
Graphic calculations generally eats lots of CPU cycles, so this cellphone also uses an ARM Mali-400 MP1 graphic processing unit speeding at 320 megahertz to help with that calculations.
This device is equipped with only a 2 MP back facing camera.
This cellphone counts with a low capacity 720 mAh removable battery that provides this device a poor battery life comparing with other similar phones. ZTE informs a stand by time of 320 hs and a talk time of 4.3 hours for this phone.
This phone uses a SIM card for GSM carriers.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Variant: | See other variants reviews |
| Product code: | X730 |
| Dimensions: | 4.09 x 1.91 x 0.47 inchesMetric10.39 x 4.85 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 2.54 ouncesMetric72.01 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 720 mAh |
| Stand-by Time: | 320 hours |
| Talk Time: | 4.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.