ZTE xiang is a low-end phone, provisioned with a 3.2 MP back-facing camera and a 2.5-inches touch-screen.
It appears that ZTE didn't care about the weight in this 4.23 oz cellphone. ZTE just offers this phone in color gray. While this cellphone is as big as 4.49" long and 2.6 inches wide, it only comes with a smaller 2.5 inches display.
This device is equipped with a good 240 x 320 (QVGA) 2.5-inches screen, which makes everything look nice. This screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone has only a 3.2 megapixels back camera. Additionally, this phone's camera also counts with flash.
This device packs a mid sized 1300 mAh Li-Ion replaceable battery that provides the ZTE xiang a quite short battery lifecompared to other cellphones. ZTE says this phone has a talk time of 3.5 hs and a stand by time of 200 hours.
The ZTE xiang features wi-fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot). This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.60 x 0.47 inchesMetric11.4 x 6.6 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.