ZTE Z431 is a low end device, having a 2 megapixels back camera and a 2.4" screen.
ZTE has made a very good job making the ZTE Z431 weight only 3.34 oz. This phone's thickness , 0.41", is quite far from nowadays standards, but it still feels quite fine in the user's hand. This cellphone is 4.49" long and 2.4" wide, but it is only able to hold a smaller 2.4" screen. This phone is available just in black color.
This cellphone counts with a mediocre 59,39 MB internal storage memory, which may be enough for basic users considering that the ZTE Z431 also has an external memory slot to store songs, photographs and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone only features a 2 megapixels back side camera.
This phone includes a good level 2.4 inches display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all images and videos look good.
This phone offers 3G data connection, supported by UMTS and EDGE technologies. This device uses a SIM card to use GSM services.
This phone comes with a low capacity 1000 mAh removable battery, which is not really enough for a device like this. ZTE claims this device has a 4.5 hours talk time and a 216 hs stand by time.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Also Known As: | AT&T Z431 |
| Product code: | Z431 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.40 x 0.41 inchesMetric11.4 x 6.1 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 3.34 ouncesMetric94.69 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 59,39 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 216 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.