| Global Score | |
| 60.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 15.x | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| -- | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| 16.26 ounces | 20.46 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1366 x 768 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| -- | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is just a bit better than the Acer Iconia W510, getting a overall score of 60.6 against 57.5. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s construction is notably lighter and much thinner than the Acer Iconia W510. The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x OS, while Acer Iconia W510 comes with Windows 8 OS.
The Acer Iconia W510 features a way better performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower number of cores and 6 GB lesser RAM, it also counts with an additional graphics processing unit. The Acer Iconia W510 features just a bit better display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a way worse resolution of 768 x 1366 pixels, a much smaller display and a way worse screen density.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a little bit more storage capacity to install applications and games than Acer Iconia W510, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 64 GB internal storage. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a lot better camera than Acer Iconia W510, because it has a back camera with lot more mega-pixels.
The Acer Iconia W510 counts with a much better battery life than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.