| Global Score | |
| 60.6 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 15.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| -- | 2011-02-15 |
| -- | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| 16.26 ounces | 14.82 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1024 x 600 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.01 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| -- | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is just a bit better than HTC Flyer, getting a 60.6 score against 58.7. The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is a noticeably thinner but just a little heavier tablet than the HTC Flyer. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x OS, and HTC Flyer has Android 3.2 OS.
The HTC Flyer counts with a really superior processing power than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a smaller amount of RAM and a lower number of cores (although they are faster), it also counts with an additional graphics co-processor. HTC Flyer has a little more vivid screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a bit worse amount of pixels per inch of screen, a way worse 600 x 1024px resolution and a really smaller display.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots much better photos and videos than HTC Flyer, because it has a much better resolution camera. Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a bit more memory capacity to install applications and games than HTC Flyer, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 32 GB more internal storage capacity.
The HTC Flyer counts with a really longer battery life than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.