| Global Score | |
| 60.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 15.x | Android 3.1 |
| -- | 2011-08-31 |
| -- | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| 16.26 ounces | 25.00 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1280 x 768 pixels |
| -- | LCD |
| 223 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| -- | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The HTC Jetstream is a bit better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), having a global score of 63.6 against 60.6. HTC Jetstream counts with Android 3.1 OS, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with iPadOS 15.x OS. HTC Jetstream counts with a slightly better display than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a really smaller screen, a much lower quantity of pixels in each inch of screen and a way worse 768 x 1280 resolution.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with just a bit bigger storage capacity for apps and games than HTC Jetstream, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 64 GB internal memory capacity. The HTC Jetstream has a really superior performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has less CPU cores and 7 GB lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit.
HTC Jetstream has a much better battery performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen). IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with just a bit better camera than HTC Jetstream, because it has a camera with a much higher 12 MP resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.