| Global Score | |
| 60.6 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 15.x | Android 5.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| 16.26 ounces | 11.64 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 800 x 1280 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 7.92 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 2.4 | 5.9 |
| Battery Life | |
| -- | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is a little bit better than the Lenovo TAB 2 A8, having a general score of 60.6 against 60.1. The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x operating system, and Lenovo TAB 2 A8 counts with Android 5.0 operating system. Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is a noticeably heavier but much thinner tablet than the Lenovo TAB 2 A8.
The Lenovo TAB 2 A8 features just a bit better display than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a way worse resolution of 1280 x 800 pixels, a lot smaller screen and a quite worse pixels amount in each inch of screen. Lenovo TAB 2 A8 has a much better performing processor than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has 7 GB lesser RAM memory and 4 lesser CPU cores , it also counts with a 64-bits CPU and an additional GPU.
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) takes much clearer photographs and videos than Lenovo TAB 2 A8, because it has a much more mega pixels back camera. The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a much better storage to store more games and applications than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 64 GB internal memory.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a superior battery lifetime than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.