| Global Score | |
| 60.6 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 15.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| 16.26 ounces | 12.06 ounces |
| -- | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 800 x 1280 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| -- | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is slightly better than LG G Pad 8.0, getting a 60.6 score against 58.6. The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) construction is incredibly heavier but a lot thinner than LG G Pad 8.0. The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x OS, while LG G Pad 8.0 comes with Android 5.0 OS.
LG G Pad 8.0 features a better looking display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a way smaller display, a little lower pixel density and a way lower resolution of 1280 x 800. The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with a much bigger storage capacity for games and applications than LG G Pad 8.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 48 GB more internal storage.
The LG G Pad 8.0 features a way better performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has 7 GB less RAM memory and 4 less cores (although they are faster), it also counts with an additional graphics processing unit. The LG G Pad 8.0 features a superior battery performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a very superior camera than LG G Pad 8.0, because it has a much more MP camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.